Σας ενημερώνουμε ότι κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί η 13η Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών. Όπως κάθε χρονιά, η Ολυμπιάδα διοργανώνεται από την Ένωση ΕΚΦΕ Ελλάδος (ΠΑΝΕΚΦΕ) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και διεξάγεται σε τρεις φάσεις:

α) την τοπική (ανά ΕΚΦΕ), β) την πανελλήνια και γ) την ευρωπαϊκή.

Κάθε επιμέρους διαγωνισμός έχει εργαστηριακό - πειραματικό - χαρακτήρα και απευθύνεται σε μαθητές της Α' ή Β' τάξης των Γενικών Λυκείων ή ΕΠΑΛ.

Κάθε σχολείο συμμετέχει με μιά ομάδα που αποτελείται από τρεις μαθητές. Η ομάδα λειτουργεί συνεργατικά. Τα θέματα αφορούν σε ενότητες της φυσικής, χημείας και βιολογίας που εμπεριέχονται στη διδακτέα ύλη των φυσικών επιστημών στο Γυμνάσιο, την Α΄ Λυκείου και το πρώτο τετράμηνο της Β΄ Λυκείου.

Οι μαθητές που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο σχηματισμό της τριμελούς ομάδας που θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας, παρακαλούμε να απευθυνθούν στον υπεύθυνο εργαστηρίου φυσικών επιστημών κ. Αρβανιτάκη.

Attachments
Ylh Diagwnismou.pdf [76.29Kb]