Στο προάστιο της Βαρκελώνης στο Sabadel ταξίδεψε το 7ο Λύκειο Αχαρνών από τις 8 έως και τις 13 του Μάη 2022 μέσα στα πλαίσια του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+,  όπου καθηγητές και μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την καθημερινότητα των συνομιλήκων τους στο εκπαιδευτικό ίδρυμα Ιnstituto Valles αλλά και να φιλοξενηθούν από τις ντόπιες οικογένειες των Ισπανών συμμαθητών τους. Δουλεύοντας πάνω στο κύριο θέμα του προγράμματος, το Ανθρωπόκαινο και «χτίζοντας» μια δυνατή σχέση μέρα με τη μέρα μέσα στα πλαίσια του σχολικού περιβάλλοντος αντιληφθήκαμε πόσο σημαντικό και γόνιμο είναι να συνεργαζόμαστε όλες οι χώρες αρμονικά σε επίπεδο ομάδων.

Από το σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν σε αυτό το ταξίδι, η  κ. Κατερίνα Παππού ως συντονίστρια του προγράμματος και η κ. Βασιλική- Ασημίνα Τσιώνη, μαζί με τους μαθητές μας Σοφία Μαρίνη, Έλενα Κυριαζάνου, Σάντρα Μπίστα, Αλεξάνδρα Κώνστα, Μαριλένα Αλεξανδροπούλου, Ελένη Κωνσταντινίδη, Δάφνη Λόλα και Αναστασία Μουγιολάρι επέστρεψαν έχοντας αποκομίσει πολύτιμες εμπειρίες και ανεπανάληπτες στιγμές φιλοξενίας.   Η συμμετοχή μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα και η παρουσίαση όλων όσων είδαμε στους συμμαθητές μας και τους συναδέλφους μας αποτέλεσε αφορμή για γόνιμη συζήτηση και υλικό για επεξεργασία. Ευχαριστούμε για τη στήριξη και τη συνεργασία την Διευθύντρια του σχολείου κ. Κωνσταντίνα Τσαγκρή, τον υποδιευθυντή κ. Παναγιώτη Μουζιούρα, όλον τον σύλλογο των διδασκόντων για την εμπιστοσύνη που επέδειξε στο Πρόγραμμα, καθώς και όλα τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του Erasmus+ του σχολείου για την στήριξη και την πολύτιμη βοήθειά τους, την κ. Ελένη Μανιφάβα, την κ. Χριστίνα Ψωμά, την κ. Ειρήνη Παναγιωτοπούλου, τον κ. Σταύρο Κουτήφαρη, την κ. Νίκη Σαμαρίδη, την κ. Βασιλική ? Ασημίνα Τσιώνη.

Today: 14
Yesterday: 11