Την Παρασκευή 27/3/2015 πραγματοποιήθηκε στο 7ο ΓΕΛ Αχαρνών ζωντανή διαδικτυακή σύνδεση (μέσω skype) με το CERN . Ο Έλληνας φυσικός Αντώνης Παπανέστης που ζει στη Γενεύη και εργάζεται στο πείραμα LHCb του Cern μας ενημέρωσε μας ξενάγησε και τελικά μας μάγεψε εισάγοντας τους μαθητές στις βασικές αρχές της φυσικής υψηλών ενεργειών.

Κατά τη διάρκεια της σύνδεσης έγιναν οι παρακάτω δράσεις;

Γενικές πληροφορίες για το Cern.

Αναφορά σε βασικές αρχές που διέπουν τον μικρόκοσμο (Ε=mc2)

Περιγραφή του πειράματος LHCb

Ξενάγηση στον χώρο του πειράματος σε βάθος 105m κάτω από την επιφάνεια της Γης.

Στη συνέχεια έγινε συζήτηση με τους μαθητές κατά τη διάρκεια της οποίας υπήρχε μεγάλο ενδιαφέρον. Μαύρες τρύπες , οικονομία , Θεός , σπουδές , illuminati ήταν λίγα από τα θέματα έθεσαν οι μαθητές κατά τη διάρκεια της σύνδεσης.

Ευχαριστούμε τον φυσικό Αντώνη Παπανέστη για το χρόνο που μας αφιέρωσε. Κατάφερε να εμπνεύσει πολλούς από τους μαθητές μας.

Την οργάνωση της δράσης είχε ο φυσικός του σχολείου μας Αρβανιτάκης Διονύσης και την υλικοτεχνική υποστήριξη ο καθηγητής πληροφορικής Μουζιούρας Παναγιώτης.

Φέραμε το ? CERNστο 7οΛύκειο.

Ελπίζουμε στο άμεσο μέλλον να πάμε το 7οΛύκειο στο CERN

This Week: 1,076