Διέπρεψαν οι μαθητές της θεατρικής ομάδας του 7ου ΓΕΛ Αχαρνών

Μεγάλη επιτυχία σημείωσαν οι μαθητές του 7ου ΓΕΛ Αχαρνών που ανέβασαν τη θεατρική παράσταση με τίτλο «Φον Δημητράκης» του Δ. Ψαθά στο χώρο του σχολείου τους το Σάββατο 7 Μαΐου στις 7 το απόγευμα. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Αντιδήμαρχος Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Αχαρνών κος Κατσανδρής Ιωάννης, ο Προϊστάμενος του 2ου Γραφείου ΔΕ Ανατολικής Αττικής κος Τσιριγώτης Χαράλαμπος, η σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων κα Αγάθη Γεωργιάδου, η υπεύθυνη Πολιτιστικών Προγραμμάτων της Δ/νσης ΔΕ Ανατολικής Αττικής κα Ανθή Γεωργιάδου, o Πρόεδρος της Ένωσης Γονέων και Κηδεμόνων Αχαρνών κος Καρυδάκης Κώστας μαζί με τον Αντιπρόεδρο κο Κουφογεώργο Σωτήρη και τον ταμία κο Σταυρίδη Πολύβιο και ο εκπρόσωπος της Ομοσπονδίας Γονέων και Κηδεμόνων Ανατολικής Αττικής κος Καλατζής Δημήτρης.
     Η αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου γέμισε ασφυκτικά από καθηγητές, γονείς-κηδεμόνες και μαθητές, που μαζί με τον Διευθυντή του Σχολείου κο Καψή Παναγιώτη, την Υποδιευθύντρια κα Σαμαρίδη Νικολέττα, τον Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου κο Πανταζή Αναστάσιο και τον Πρόεδρο της 85ης Σχολικής Επιτροπής κο Υφαντή Χαράλαμπο επιβράβευσαν με το μεγάλο χειροκρότημά τους τους μαθητές της θεατρικής ομάδας του σχολείου. Οι καθηγήτριες που ήταν υπεύθυνες για τη θεατρική παράσταση κα Παπαπέτρου Παναγιώτα και κα Μόσχου Ελένη τόνισαν πόσο σημαντικό είναι να καταλάβουμε όλοι πως εκπαίδευση δεν είναι μόνο η διδασκαλία μέσα στις σχολικές τάξεις, αλλά και όλες οι υπόλοιπες δραστηριότητες που μπορούν να διαμορφώσουν τις προσωπικότητες των μαθητών και να τους βοηθήσουν να εκφράσουν τα συναισθήματα, τα όνειρα και τις ιδέες τους. Οι μαθητές έπαιξαν πραγματικά όχι ως ερασιτέχνες, αλλά ως επαγγελματίες ηθοποιοί, αποσπώντας έτσι τα συγχαρητήρια όλων και αποδεικνύοντας ότι η τέχνη γεννιέται κυρίως μέσα στα σχολεία. Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους τους συντελεστές της παράστασης που έδωσαν μια ακόμη νότα καλλιτεχνικής πνοής στο δήμο Αχαρνών.

Today: 145
Yesterday: 242