Τίτλος προγράμματος
Ο Ήλιος Ο Ηλιάτορας? όπως δε τον έχουμε δει

Σχολικό έτος υλοποίησης Προγράμματος: 2009-2010

Η επιλογή του θέματός μας έγινε γιατί :

• Συνδυάζει την αστρονομία (το 2009 είναι το έτος της αστρονομίας) αλλά και την ενέργεια (Η νέα σχολική χρονιά 2009-2010 είναι αφιερωμένη στην Ενέργεια).
  • Ο Ήλιος είναι ανεξάντλητος όσον αφορά τη θεματολογία και τη διεπιστημονική μελέτη του.
  • Είναι πολύ προσιτός για τους μαθητές.
  • Παρά το γεγονός του ότι μας συντροφεύει καθημερινά είναι άγνωστος και επικίνδυνος.
  • Χωρίς αυτόν δε θα υπήρχαμε ούτε και εμείς.
  • Ο Ήλιος είναι ένα από τα ? συστατικά στοιχεία της Ελλάδας και είναι κρίμα στη χώρα μας ,που έχουμε τόση ηλιοφάνεια,  να μη την εκμεταλλευόμαστε.
  • Φαινόμενα όπως το ουράνιο τόξο και το ηλιοβασίλεμα που είναι τόσο ποιητικά έχουν φυσική ερμηνεία.

Το πρόγραμμά μας στοχεύει οι μαθητές :

• Να μάθουν να δουλεύουν σε ομάδες , να ακούνε τους συνεργάτες τους και να αλληλεπιδρούν εποικοδομητικά.
  • Να γνωρίσουν τον Ήλιο , να προσέχουν και να βρουν τρόπους εκμετάλλευσης του.
  • Να είναι πάντα προσεκτικοί στο θέμα ενέργεια και να προσεγγίσουν τις εναλλακτικές ενέργειες.
  • Να αγαπήσουν τον ουρανό και να μάθουν πράγματα από αυτόν πχ να προσανατολίζονται.
  • Να μπορούν με απλούς τρόπους να εξηγούν καθημερινά φαινόμενα, όπως το ηλιοβασίλεμα και το ουράνιο τόξο.

Θα προσπαθήσουμε να επικεντρωθούμε στα παρακάτω υποθέματα:

• Ενέργεια (Φωτοβολταϊκά, ηλιακός θερμοσίφωνας , σύντηξη , ηλιακός φούρνος , ηλιακός τοίχος κ.α)
  • Δομή του ήλιου και φαινόμενα που επηρεάζουν τη Γη
  • Υγεία και προστασία

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ - ΝΟΕΜΒΡΗΣ - ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ
    Κατασκευή πίνακα ανακοινώσεων της περιβαλλοντικής ομάδας.
    Κατασκευή ιστοσελίδας
    Θα γίνει παρουσίαση από ειδικό επιστήμονα για το πείραμα του CERN.
    Δημιουργία ερωτηματολόγίου.
    Παρατήρηση του Ήλιου με ειδικό τηλεσκόπιο (θα προσπαθήσουμε να δούμε και κάποια έκλειψη)
    Κατασκευή ηλιακού ρολογιού.
    Θα επισκεφτούμε το μουσείο του ΟΤΕ

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ - ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ - ΜΑΡΤΙΟΣ
    Κατασκευή ηλιακού φούρνου και προσπάθεια κατασκευής ηλιακού θερμοσίφωνα.
    Επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο της Πεντέλης.
    Επεξεργασία οικονομικής απόσβεσης ηλιακού θερμοσίφωνα.
    Θα δούμε ταινία με θέμα τον ήλιο.
    Συλλογή φωτογραφικού υλικού και δημιουργία κολάζ

ΑΠΡΙΛΙΟΣ  - ΜΑΙΟΣ -  ΙΟΥΝΙΟΣ
    Μέτρηση του ύψους του σχολείου μας με τη βοήθεια της σκιάς του.
    Θα παρακολουθήσουμε ταινία με θέμα την ταχύτητα του φωτός και τις ακτινοβολίες.
    Μελέτη του υβριδικού μοντέλου ενεργειακής αυτοτέλειας της Κύθνου.
    Επεξεργασία ερωτηματολογίου.
    Παρουσίαση προγράμματος και έκθεση κατασκευών.

Οι μαθητές θα κάνουν έρευνα αγοράς ηλιακών θερμοσιφώνων , θα επεξεργαστούν τους λογαριασμούς της ΔΕΗ του σπιτιού τους και θα προσπαθήσουν να δουν μέσα σε πόσα χρόνια θα έχει γίνει απόσβεση του ποσού αγοράς .
    Θα γίνει προσπάθεια καταμέτρησης μετεωρολογικών παραμέτρων πχ θερμοκρασία, ηλιοφάνεια , υγρασία , ύψος βροχής με απώτερο σκοπό τη δημιουργία ενός δικού μας μετεωρολογικού σταθμού.

Today: 187
Yesterday: 285